Odlewy, sztukateria, figurki, dekoracje, formy gipsowe. Poradnik
Odlewy Gipsowe, jak je tworzyć? Na tej stronie znajdziesz kilka informacji odnośnie tego, jak tworzyć odlewy gipsowe, odlewy z cyny, tworzenie odlewu twarzy oraz głowy, obróbka formy, tworzenie popiersia.
Serdecznie zapraszamy do lektury - Praktyczny poradnik krok po kroku.Wykonanie formy

Jak najtańsze wykonanie formy do donicy

Takiej, z której mógłbym uzyskać przynajmniej kilkadziesiąt dobrej jakości odlewów. Musisz wiedzieć, że zrobienie jakiejkolwiek oryginalnej betonowej donicy, już z samego założenia nie jest tanie, dlatego, że sumują się tu prace trzech różnych specjalistów: modelarza, formiarza i odlewnika.

Nie wiem czy wiesz, ale cena samego tylko silikonu formierskiego potrzebnego do standardowego wykonania formy, potrafi człowieka po prostu zwalić z nóg. Postanowiłem się przeciwstawić tym nienaturalnie wysokim kosztom i finalnie udało mi się z sukcesem zrealizować projekt mając w kieszeni oszczędności rzędu 70-80% w stosunku do tradycyjnych modelarsko-formiersko-odlewniczych metod.

Na początek potrzebowałem znaleźć odpowiednią donicę pod względem formy i wielkości bez jakichkolwiek wypukłych zdobień. Mógłbym ją oczywiście wymodelować sam jednak szkoda by było nie skorzystać z tego, pod czym aktualnie aż uginają się sklepowe półki. Kupując praktycznie gotowy model, zaoszczędziłem swój czas i sporo pieniędzy.

Oprócz samej donicy musiałem dodatkowo zaopatrzyć się też w odpowiedniej wielkości płyty wiórowe, z których mógłbym zbudować skrzynię swobodnie mieszczącą w sobie donicę z zapasem około 15 centymetrów z każdej strony (również z góry).

Kliknij i zobacz szczegóły

Płyty pociąłem na wymiar, przy pomocy pilarki stołowej, dopasowując się z wymiarami do podstawy, do której przykręciłem donicę, wykorzystując do tego jej naturalny, denny otwór. Jest to bardzo ważne, ponieważ w trakcie wykonywania formy model nie może się przemieszczać

Następnie zabrałem się za wykonanie motywu konika, którym mógłbym ozdobić donicę. Zrobiłem go ze zwykłej, dziecięcej plasteliny. Do tego celu nic tak dobrze nie nadaje się, jak szkolna plastelina i to ta najtańsza, najmniej kolorowa. Przetestowałem tyle jej rodzajów, że nie widzę dzisiaj sensu płacenia więcej za coś, co jest tylko bardziej kolorowe. Na początku jednak potrzebowałem zrobić odpowiedni szablon  do wykrojenia kilku takich samych koników w plastelinie. Do tego celu idealnie nadaje się aluminiowa blacha z puszki po piwie, której u mnie jest zawsze pod dostatkiem :) Jest cienka, łatwo daje się ciąć zwykłymi nożyczkami, poza tym można ją dowolnie modelować bez specjalistycznych narzędzi. Jest to naprawdę wdzięczny materiał.

Kliknij i zobacz szczegóły

Odrysowanego na papierze konika przeniosłem na blachę i wyciąłem nożyczkami.

Wycinany w plastelinie konik musi być na całej powierzchni równy, dlatego też potrzebowałem równego plastra plasteliny o grubości mniej więcej 2 milimetrów. Można go zrobić łatwo samemu, używając wałka i dwóch drewienek. Ja wykorzystałem do tego dwa małe pędzle.

Następnie przyłożyłem do plastra blaszany szablon i japońską, wąską szpachelką wyciąłem motyw konika.

Używając szpachelki delikatnie odkleiłem konika od podłoża.

Kliknij i zobacz szczegóły

Przeczytaj także

  1. Zobacz poradnik - Betonowa donica z konikami

 

Statystyki strony zapewnia: